Η Β΄ και Δ΄ τάξη στο ΄΄Θύραθεν΄΄…

Σήμερα Πέμπτη 11/4/2024 οι μαθητές της Β και Δ τάξης πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Μουσείο Παραδοσιακών Μουσικών Οργάνων και Παραδοσιακής μουσικής ”Θύραθεν”. Η επίσκεψη είχε εκπαιδευτικό χαρακτήρα, συνοδευόμενη από ποικίλες δράσεις όπως:

– μουσικοκινητικά παιχνίδια,

-κατασκευή του δικού τους μουσικού οργάνου από απλά υλικά,

-ξενάγηση στο χώρο ,

-σύνθεση τραγουδιού,

-τραγούδι , χορό και προβολές σε ένα ανακαινισμένο χώρο στο κέντρο του Ηρακλείου.

Σκοπός της διδακτικής επίσκεψης ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές μας παραδοσιακά όργανα από πολλές περιοχές της Ελλάδας και του κόσμου, πως κατασκευάζονται και χρησιμοπούνται αλλά και να έρθουν σε επαφή με την ελληνική παραδοσιακή μουσική.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους του μουσείου για τη φιλοξενία και ιδιαίτερα την κ.Δέσποινα Χαμαλή (κρουστά και ιδιόφωνα), τον κ.Μιχάλη Μπελιβάνη (έγχορδα) και τον κ. Γρηγόρη Πιτσικάκη (πνευστά) για τις ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις και τον ξεχωριστό τρόπο προσέγγισης των μικρών μας μαθητών κατά την παραμονή μας στο χώρο! Πήραμε γνώσεις και περάσαμε υπέροχα! (Δ.Κ.)