Η Α΄ τάξη στο… “Μικρό Σχολειό της Γης”.

Tο “Μικρό Σχολειό της Γης” στα Άνω Καλέσσα Ηρακλείου επισκέφτηκε σήμερα, Τρίτη 2 Απριλίου του 2024, η Α΄ τάξη του σχολείου μας. Εδώ ο όρος “βιωματική μάθηση” αποκτά το πλήρες νόημά του. Οι μαθητές/τριες μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τον κ. Μιχάλη και την κ. Γεωργία για πολλά θέματα που σχετίζονται με την ανακύκλωση και την αξιοποίηση κάθε υλικού που θεωρούμε ‘άχρηστο”, με την ανάπτυξη των φυτών και ζώων και με τα αγαθά που τόσο απλόχερα μας χαρίζει η γη, αρκεί να τη σεβόμαστε και να τη φροντίζουμε. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από τις γνώσεις, τα ερεθίσματα που πήραν αλλά και από αυτά που έκαναν μέσα σε λίγες ώρες επαφής με το ζωογόνο περιβάλλον του “Μικρού Σχολειού της Γης”. Ένα τέτοιο σχολείο έχουμε ανάγκη, που να μετουσιώνει τη γνώση σε πράξη. Ένα μεγάλο “Μπράβο” στον εμπνευστή και δημιουργό του κ. Μιχάλη Μανιαδάκη καθώς και στους/στις συνεργάτες/τιδες του. (Μ.Ν.)

Η γνώμη των μαθητών/τριών μας: