Η Α τάξη στο…Καμαρόσπιτο!

Το Ιστορικό Μουσείο Ηρακλείου επισκέφτηκε σήμερα 22/11/2023, η Α΄ τάξη του σχολείου μας, προκειμένου να παρακολουθήσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Στο Καμαρόσπιτο”. Το πρόγραμμα εστιάζει στην Εθνογραφική Συλλογή του Μουσείου. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν μέσα από τα αντικείμενα της έκθεσης τη ζωή στα χωριά της Κρήτης μέχρι και τα μέσα του 20ου αιώνα. Οι ειδικά σχεδιασμένες δραστηριότητες έδωσαν αφορμή στους/στις μαθητές/τριες για συζήτηση και συγκρίσεις με τη σύγχρονη ζωή στην πόλη. Ήταν μια πραγματικά ωραία και επωφελής εμπειρία για τα παιδιά, γεγονός που αποτυπώθηκε και στις εντυπώσεις τους. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Μαλλιαράκη, για την οργάνωση και παρουσίαση του προγράμματος.