Μαθαίνω την ιστορία της πόλης μου.

Την Παρασκευή 09 Ιουνίου οι μαθητές/τριες της Ε τάξης επισκέφτηκαν τα ενετικά τείχη της πόλης μας, προκειμένου να δουν και να γνωρίσουν από κοντά τον τρόπο που αυτά έχουν οικοδομηθεί, τις σκοπιμότητες που εξυπηρέτησε η κατασκευή τους, σε ποια κατάσταση βρίσκονται σήμερα αλλά και πώς αξιοποιούνται από τους διάφορους φορείς που είναι υπεύθυνοι για τη συντήρηση και χρήση τους. Είχε προηγηθεί συζήτηση στην τάξη για το ευρύτερο ιστορικό πλαίσιο της εποχής της Ενετοκρατίας, τη διαδρομή που ακολουθήθηκε μέχρι να πάρει την τελική του μορφή ο οχυρωματικός ιστός , αλλά και μια σύντομη αναφορά για τα κυριότερα δομικά στοιχεία του (Προμαχώνες, πύλες, εξωτερικά οχυρωματικά έργα, παραλιακό μέτωπο, νεώρια, λιμάνι, Φρούριο της Θάλασσας). Τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για να μάθουν την ιστορία της πόλης τους, εμπλουτίζοντας έτσι τις γνώσεις τους για τη λεγόμενη Γενική Ιστορία με στοιχεία της Τοπικής. Επίσης κατά τη διάρκεια της περιήγησης συμμετείχαν σε διάφορες δράσεις που σχετίζονταν με όλα τα παραπάνω. Η ξενάγηση έγινε από τον υποδιευθυντή του σχολείου μας Μαρκοδημητράκη Νίκο.