Η Β τάξη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας

Την Τρίτη 25-04-2023 οι μαθητές/τριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: “Ζώα και φυτά προσαρμόζονται στο περιβάλλον“. Μέσα από αυτό το μονοπάτι ή σενάριο, οι μαθητές προσέγγισαν την έννοια της προσαρμογής των οργανισμών. Πιο συγκεκριμένα, εμβάθυναν στις προσαρμογές που αναπτύσσουν τα ζώα και τα φυτά μέσα από τη διαδικασία της εξέλιξης, με τη βοήθεια των οποίων κατάφεραν να επιβιώσουν στο περιβάλλον τους, να βρουν τροφή και να προστατευτούν από τους εχθρούς καθώς επίσης και από το κρύο ή τη ζέστη.

Στο τέλος του προγράμματος τα παιδιά και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το Πρόγραμμα στον «Εγκέλαδο», διάρκειας 15 λεπτών, στην πλατφόρμα βιωματικής προσομοίωσης σεισμών. Ευχαριστούμε τους συνεργάτες τους μουσείου για την ξενάγηση και την υλοποίηση του προγράμματος. (Μ.Ν.)