Γνωρίζοντας τους…δεινόσαυρους!

Την Τρίτη 06 Ιουνίου, οι μαθητές/τριες των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Πάρκο των Δεινοσαύρων στις Γούρνες Ηρακλείου και να ζήσουν μοναδικές εμπειρίες.

Στις εγκαταστάσεις του πάρκου οι μαθητές/τριες μας γνώρισαν πάνω από 50 διαφορετικά είδη δεινοσαύρων, αγάλματα αλλά και ρομποτικά εκθέματα, σε μια διαδρομή που ταξιδεύει τον επισκέπτη από το παρόν στην προϊστορία και τον επιβλητικό κόσμο των δεινοσαύρων. Κατά τη διάρκεια της βόλτας μας περάσαμε από το μουσείο των απολιθωμάτων, τη μηχανή του χρόνου, το νοσοκομείο δεινοσαύρων και τους ειδικούς χώρους ανασκαφών. Πράγματι, τα παιδιά απόλαυσαν αυτήν την περιπέτεια και σίγουρα είναι μια από τις επισκέψεις που θα τους μείνει αξέχαστη. Ευχαριστούμε πολύ το προσωπικό του Πάρκου και ειδικά τον ξεναγό μας κ. Αλέξανδρο. (Ν.Μ.)