Η Δ τάξη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας

Οι μαθητές/τριες της Δ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στις εκδηλώσεις για την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος και επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης, την Τρίτη 6-6-2023, όπου ξεναγήθηκαν στην αίθουσα Natura 2000.

Εκεί ενημερώθηκαν για την βιοποικιλότητα του τόπου μας, για τα είδη που κινδυνεύουν να εξαφανιστούν και αντιλήφθηκαν την ανάγκη προστασίας του περιβάλλοντος. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στις αίθουσες του Μουσείου, όπου παρατήρησαν διάφορα οικοσυστήματα.

Η επίσκεψη στο Μ.Φ.Ι.Κ ολοκληρώθηκε με τη Σεισμική Πλατφόρμα, στην οποία οι μαθητές/τριες βίωσαν σεισμούς διαφορετικών εντάσεων και πληροφορήθηκαν για τους τρόπους προστασίας και τις ορθές πρακτικές αντιμετώπισής τους. (Μ.Α.)