Η Στ τάξη στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας “Κοτσανά”.

Την Τρίτη 28 Μαρτίου, οι μαθητές/τριες της Στ’ τάξης επισκέφτηκαν το Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας ” Κοτσανά” και είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια Διαδραστική Εκπαιδευτική Ξενάγηση με τίτλο “Εισαγωγή στις απαρχές των τεχνολογιών“. Οι μαθητές/τριες αντιλήφθηκαν πως οι βάσεις για πολλές κατακτήσεις του σύγχρονου πολιτισμού, είχαν τεθεί ήδη από τον αρχαίο ελληνικό κόσμο.
Στη συνέχεια τα παιδιά παρακολούθησαν το πρόγραμμα: “Υπολογιστικές μηχανές της αρχαιότητας“. Ανακάλυψαντον πρώτο αναλογικό υπολογιστή της ιστορίας, τον διάσημο “Μηχανισμό των Αντικυθήρων” και τέλος συναρμολόγησαν ένα λειτουργικό τμήμα του Μηχανισμού, με την καθοδήγηση του προσωπικού του Μουσείου τους οποίους και ευχαριστούμε. Ήταν πραγματικά μια αξέχαστη εμπειρία. (Γ.Μ.)