Η Γ τάξη στην Κνωσσό.

Οι μαθητές/τριες της Γ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν σήμερα Δευτέρα 27/03, τον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσσού. Στο πλαίσιο της γνωριμίας τους με τους μύθους της αρχαιότητας και των μινωικών χρόνων, βρέθηκαν μέσα στο παλάτι της Κνωσσού, είδαν από κοντά τον ΄΄Πρίγκιπα με τα κρίνα΄΄, ενθουσιάστηκαν με την αίθουσα του θρόνου του βασιλιά Μίνωα, εντυπωσιάστηκαν με το σύστημα ύδρευσης και αποχέτευσης εκείνης της περιόδου και φυσικά περιπλανήθηκαν μέσα στον λαβύρινθο, κρατώντας τον μίτο της Αριάδνης ώστε να καταφέρουν να βγουν..!!!

Ευχαριστούμε θερμά την ξεναγό μας, κυρία Μαρία Αλμυράκη, η οποία με περισσή χαρά και με εξαιρετική και άρτια προσέγγιση, βοήθησε τους μαθητές μας να έρθουν σε ουσιαστική επαφή με τον Μινωικό πολιτισμό. Η συμβολή της στην προσπάθειά μας ήταν καθοριστική. (Μ. Νιφόρα)