Η Β τάξη στο παραδοσιακό κρητικό χωριό Αρόλιθος.

Το παραδοσιακό κρητικό χωριό Αρόλιθος επισκέφτηκε την Τρίτη 09 Μαΐου, η Β τάξη του σχολείου μας, για να παρακολουθήσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: “Μουσαφίρηδες στο σπίτι της γιαγιάς“. Οι μαθητές/τριες μας έζησαν για μιάμιση ώρα στιγμές από το παρελθόν των προγόνων μας, είδαν και άκουσαν σημαντικές πληροφορίες από την καθημερινότητά τους, γνώρισαν αντικείμενα λαογραφικού χαρακτήρα, ενώ συμμετείχαν και σε δραστηριότητες που σχετίζονταν με την προετοιμασία του φαγητού μιας οικογένειας παλιότερων εποχών. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Εύα για την παρουσίαση του προγράμματος αλλά κι όλους όσοι μας εξυπηρέτησαν στο χώρο του οικισμού. Τα παιδιά απόλαυσαν το πρόγραμμα αλλά και τη γνωριμία μας με τα διάφορα εργαστήρια του παραδοσιακού κρητικού χωριού. (Ν.Μ.)