Θησέας και Μινώταυρος

Τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου οι μαθητές της Γ τάξης παρακολούθησαν στο Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου την θεατρική παράσταση Θησέας και Μινώταυρος, σε κείμενο της Κάρμεν Ρουγγέρη και σε σκηνοθεσία της ίδιας και της Χριστίνας Κουλουμπή.

Το βραβευμένο από την Ακαδημία Ελληνικών Βραβείων Τέχνης έργο (2020) παρουσιάζει το οδικό και θαλάσσιο ταξίδι του βασιλόπουλου της Τροιζήνας Θησέα, διάδοχου του θρόνου της Αθήνας, που ξεκίνησε από την πατρίδα του αρχικά για την Αθήνα και έπειτα για την Κρήτη. Εκεί αναμετρήθηκε και τέλος νίκησε το Μινώταυρο λυτρώνοντας τους Αθηναίους . Η παράσταση αυτή που περιγράφει τον άθλο του Θησέα εντυπωσίασε τους μικρούς μας μαθητές με τα υπέροχα σκηνικά της Χριστίνας Κουλουμπή, τις χορογραφίες και φωτισμούς του Πέτρου Γάλλια αλλά και τη μουσική επένδυση με κρητική λύρα, μαντινάδες, χορό και παραδοσιακά τραγούδια της Κρήτης.