Η Στ τάξη στο Μουσείο “Θύραθεν” στον Κρουσώνα.

Την Πέμπτη 9 Μαρτίου του 2023, η Στ τάξη του σχολείου μας βρέθηκε στο Μουσείο “Θύραθεν “ στον Κρουσώνα. Οι μαθητές/τριες μας είχαν την ευκαιρία, στο πλαίσιο του προγράμματος που εκπονούν οι μουσικοί του μουσείου, να ξεναγηθούν στο χώρο (γνωριμία με τα μουσικά όργανα) και να πάρουν μέρος στην κατασκευή ιδιόφωνου (μουσικού οργάνου) με ανακυκλώσιμα υλικά. Σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος είχαμε μαζί μας και τη μουσικό του σχολείου μας κα Ιωάννα Καλαφατάκη, η οποία μας βοήθησε να κατανοήσουμε καλύτερα τα όσα βλέπαμε και ακούγαμε και την ευχαριστούμε γι αυτό, όπως και τους μουσικούς (του μουσείου) κ.κ. Μιχάλη και Γρηγόρη. Πραγματικά ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία για μικρούς και μεγάλους. (Ν.Μ.)