Η Δ τάξη στο Ιστορικό Μουσείο Ηρακλείου

Την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2022 τα τμήματα Δ1 και Δ2 του Σχολείου μας παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης με τίτλο « Να ‘μουν γάργαρο νερό ». Οι βασικοί θεματικοί άξονες του προγράμματος ήταν ο κύκλος του νερού, η ύδρευση μιας πόλης και το πώς αυτή αλλάζει στη διάρκεια της ιστορίας, και η σωστή διαχείριση των υδάτινων πόρων.

Οι μαθητές αφού πειραματίστηκαν και παρατήρησαν διάφορα εκθέματα στον χώρο του μουσείου, περπάτησαν στην πόλη του Ηρακλείου και ανακάλυψαν παλιά και νέα αντικείμενα που συνδέονταν με το νερό. Ταξίδεψαν νοερά στο παρελθόν του Ηρακλείου και γνώρισαν κρήνες  και άλλα μνημεία της πόλης μας. Ήταν μια μοναδική εμπειρία, που ενθουσίασε τα παιδιά! (Α.Μ.)