Γιορτάζοντας την Πανελλήνια Ημέρα του Σχολικού Αθλητισμού.

Με την επίσκεψή του στο Lido Soccer, το σχολείο μας γιόρτασε για ακόμη μια χρονιά, την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Βασική επιδίωξη αυτού του εορτασμού, σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας, είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν «να αποκομίζουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας, που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης».

Στο πλαίσιο, λοιπόν, του παραπάνω στόχου επιδιώχθηκε η συμμετοχή όλων των μαθητών/τριων σε ποικίλα παιχνίδια και δρώμενα, τα οποίαδιοργανώθηκαν από το γυμναστή μας αλλά και τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Τα παιδιά απόλαυσαν την κάθε στιγμή της δράσης, η οποία ασφαλώς δεν περιορίζεται στα χρονικά πλαίσια της μιας μέρας, αλλά θα συνεχιστεί και κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. (Ν.Μ.)