Η Α΄ ΤΑΞΗ ΣΤΗΝ… ΑΓΕΛΑΣΤΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΚΑΙ Η Β΄ΤΑΞΗ ΝΤΥΝΕΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΟΝ ΑΪ-ΒΑΣΙΛΗ!

Με την “Αγέλαστη Πολιτεία“, το μουσικό παραμύθι των αδελφών Κατσιμίχα, αποφάσισε φέτος η Α΄τάξη του σχολείου μας να αποχαιρετήσει το 2019. Και πράγματι, τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για ένα έργο που, όπως δήλωσαν οι δημιουργοί του, αποτελεί, ίσως, την καλύτερη δουλειά τους. Καλικάντζαροι (που εδώ δίνουν χαρά κι αισιοδοξία στους μοναχικούς ανθρώπους), παπαρούνες, ωραία κοστούμια, καζάνια με μαγικά φίλτρα, απολαυστική μουσική και τραγούδια, αποτέλεσαν τα κύρια συστατικά του δικού μας “φίλτρου”, για τη δημιουργία μιας ωραίας ατμόσφαιρας που συνεπήρε γονείς και μαθητές. Συγχαρητήρια στα παιδιά και σε όλους όσοι βοήθησαν για την θεατρική αυτή παράσταση. (Ν.Μ.)

Με μια διασκευή του βιβλίου της Άννας Βερούλη και του Νίκου Μιχαλόπουλου “Φέτος ο Αϊ-Βασίλης είναι πράσινος” οι μαθητές και εκπαιδευτικοί της Β΄τάξης προσπάθησαν φέτος, να δώσουν μια άλλη διάσταση στη Χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας, προκειμένου να αντιληφθούν τα παιδιά, αλλά κι οι μεγάλοι το βαθμό, που έχει αλλάξει το περιβάλλον. Ίσως έτσι ?με αρωγούς τα ίδια τα παιδιά,  να γίνουν μικρές αλλαγές και σε κάθε σπίτι, ώστε να αλλάξει η κατάσταση αυτή. Στο θεατρικό τα παιδιά ζητούν βοήθεια απ΄ τον Αϊ-Βασίλη για να αντιμετωπίσουν την οικολογική καταστροφή, και τελικά όταν τα ίδια μαζί του πήραν στα χέρια τους την κατάσταση, αρχισε κάτι ν’ αλλάζει. Ισως λοιπόν αν κάνουμε, όλοι κάτι ανάλογο και αναλάβουμε δράση να αλλάξει και να σωθεί ο κόσμος ?(Δ.Κ.)