Γνωριμία με την ιστορία του τόπου μου.

Εκδρομή της Στ’ στα Ενετικά Τείχη της πόλης μας… ….όταν το σχολείο εμπνέεται από την καθημερινή ζωή!!!

Οι μαθητές/τριες της Στ’, την Τρίτη 29 Μάη, περιηγήθηκαν στα Ενετικά Τείχη και μνημεία της πόλης, με ξεναγό τον υποδιευθυντή του Σχολείου μας, κ. Μαρκοδημητράκη Νίκο, ο οποίος έχει κάνει τη Διδακτορική του Διατριβή πάνω στην περίοδο της Ενετοκρατίας στην Κρήτη. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε σε δύο φάσεις: Α)Εντός του σχολείου…μελετώντας πηγές της εποχής και εκπονώντας τα παιδιά ομαδικές εργασίες και Β) Εκτός σχολείου…με επιτόπου επισκέψεις και παρουσίαση των αποτελεσμάτων της έρευνας των πηγών μέσα από τις ομαδικές εργασίες τους με την καθοδήγηση πάντα του κ.Μαρκοδημητράκη. Η περιήγηση έγινε στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος που υλοποίησε φέτος η Στ’ : “Οι Τέχνες στην εκπαιδευτική διαδικασία…από την Αναγέννηση ως το σήμερα!” Πιο συγκεκριμένα η διαδρομή που ακολουθήθηκε ήταν η εξής : ~Πέρασμα από τις τρεις πύλες και τους επτά προμαχώνες της πόλης ~Στάση στην τάφρο, κάτω από τον προμαχώνα Μαρτινένγκο (Δημοτικό περίπτερο “Ευκάλυπτος”), για παρατήρηση και παρουσιάσεις εργασιών ~Ανέβασμα στον επιπρομαχώνα Μαρτινένγκο και τον Τάφο του Ν.Καζαντζάκη και δρώμενα από τους μαθητές -τριες, ~Περπάτημα πάνω στα Τείχη και ~Επίσκεψη στην έκθεση για το Ν.Καζαντζάκη στην πύλη Ιησού, ~Συνάντηση με το Ζωγράφο Γιάννη Χαλαμπαλάκη στο Ατελιέ του ~Στάση στην πλατεία Κορνάρου και δράσεις στο άγαλμα του Ερωτόκριτου και της Αρετούσας ~Τελευταία στάση στην πύλη του Αγ.Γεωργίου και αναφορά στην ιστορία της. … Γιατί η Τέχνη είναι παντού γύρω μας…κι ίσως έτσι αποκαλυφθεί και μέσα μας!!! (Ε.Μ.)