Η Στ΄ τάξη στη Βουλή των Ελλήνων!

Στις 03 Ιουνίου 2018  η Στ΄ τάξη του σχολείου μας πρα­γμα­τοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων. Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στο κτίριο της Βουλής, πληροφορήθηκαν για το έργο και την ιστορία της και ενημερώθηκαν σχετικά με το πολίτευμα της Ελλάδας. Επιπλέον, παρακολούθησαν έκθεση με αφιέρωμα στον Καποδίστρια και έμαθαν για το έργο του στα χρόνια της πολιτικής του πορείας.

Επίσης, επισκέφτηκαν την Ακρόπολη και το περίφημο Μουσείο της, όπου είχαν τη δυνατότητα να δουν και να θαυμάσουν από κοντά σπουδαία έργα τέχνης του αρχαίου ελ­λη­νι­κού πολιτισμού.

Φυσικά, η εκδρομή είχε και το ψυχαγωγικό μέρος  – περπάτημα και ξενάγηση στο Μοναστηράκι, Πλάκα και Σύνταγμα καθώς και διασκέδαση στο ?Αττικό Πάρκο? αλλά και στο  Πάρκο Ψυχαγωγίας ?Allou Fun Park?!

Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη έδωσε την ευκαιρία σε μαθητές, γονείς και εκπαι­δευτικούς, να γνωριστούν καλύτερα και να μοιραστούν πολλές όμορφες εμπει­ρίες.

Άντε και του χρόνου να ?μαστε καλά να ξαναπάμε!