ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ

Εγγραφές στην Α΄ τάξη για το σχολικό έτος 2018-2019

(από Τετάρτη 02 Μαΐου έως και Παρασκευή 18 Μαΐου 2018,

ώρες λειτουργίας του Σχολείου)

Τη σχολική χρονιά 2018-2019 στην Α? Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2012 έως 31-12-2012.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη είναι:

1. Συμπληρωμένο το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) από παιδίατρο ή γενικής ιατρικής ή παθολόγο ιατρό. Το έντυπο χορηγείται από το Σχολείο. Το ΑΔΥΜ αντικαθιστά όλες τις προηγούμενες βεβαιώσεις καρδιολόγου, οδοντιάτρου και οφθαλμίατρου
  2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας ή άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια .
  3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
    4. Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

Η Βεβαίωση Παρακολούθησης στο νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων (15 Ιουνίου 2018) και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο εγγραφής του μαθητή.

Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης της «Βεβαίωσης Παρακολούθησης», το νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από γονέα ή κηδεμόνα του μαθητή για την εγγραφή του στο δημοτικό.

1. Αίτηση Φοίτησης στο Ολοήμερο (Προαιρετικά). Όσοι γονείς αιτηθούν για το ολοήμερο, θα πρέπει να προσκομίσουν στη Διεύθυνση του Σχολείου βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή βεβαίωση ανεργίας.
  2. Για εγγραφές αλλοδαπών μαθητών χρειάζεται να προσκομίσουν πιστοποιητικό γέννησης ή ληξιαρχική πράξη γέννησης, επίσημα μεταφρασμένα

Πληροφορίες στο τηλέφωνο του σχολείου 2810 245297 ή στο email: mail@14dim-irakl.ira.sch.gr

Οριοθέτηση 14ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου

Σας γνωρίζουμε  ότι το σχολείο μας εξυπηρετεί την περιοχή που περιλαμβάνεται μεταξύ των οδών Γράμμου (δυτικό όριο), παραλιακής λεωφόρου (Βόρειο σύνορο: Στ. Λέρα, Αιγαίου, Μετεώρων) Δημοσθένους (Ανατολικό όριο), Οδυσσέως, Δημοσθένους, Δρήρου,  Κατεχάκη,  Δαβάκη και Πέλλης (Βόρεια σύνορα).

Ειδικότερα οι οδοί που εμπεριέχονται στην παραπάνω περιοχή είναι:

Αγίας Λαύρας όλη, Αιγαίου όλη, Αργυροκάστρου 1-15  και 2-18, Βίτσι από 2-50 και 1-45, Γράμμου  οι μονοί από 1-23, Δαβάκη οι μονοί αριθμοί, Δημοσθένους όλη, Δρήρου όλη, Ζάκρου όλη, Ηπείρου όλη, Θεοδωράκη όλη, Θουκιδίδου οι ζυγοί   από 2-24, Ικάρου από 66-144 και από 5-87, Κατεχάκη από 1-27 και 2-28, Κέρκυρας όλη, Κορυτσάς από 1-7 και 2-12, Λυκάστου από 2-18 και 1-15, Λύκτου όλη, Νάξου  όλη, Νηρέως από 1-13 και 2-24, Νισύρου όλη, Οδυσσέως από 1-39 και 2-30, Πέλλης οι ζυγοί αριθμοί, Ποσειδώνος όλη, Σαλαμίνος (πάροδος Ικάρου), Σινά από 2-18, Σουλίου όλη, Στεργίου Σπανάκη όλη, Στ. Λέρα  όλη, Φλωρίνης από 1-15 και 2-20, Χειμάρας από 1-11 και 2-14