Η Στ΄ τάξη “συναντά” το Δομήνικο Θεοτοκόπουλο (El Greco)

Η Στ’ τάξη του σχολείου μας, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος που υλοποιεί: ” Οι τέχνες στην εκπαιδευτική διαδικασία… Ταξιδεύοντας από την Αναγέννηση ως το σήμερα!“, πέρασε ένα υπέροχο πρωινό στο παραδοσιακό χωριό Φόδελε. Περπατώντας το μονοπάτι ανάμεσα στους πορτοκαλεώνες, αφού ξαποστάσαμε στο εξοχικό βυζαντινό εκκλησάκι, επισκεφθήκαμε το μουσείο Δομήνικου Θεοτοκό- πουλου. Της επίσκεψης είχε προηγηθεί Θεατρικό Παιχνίδι στο χώρο του σχολείου με θέμα τη ζωή και το έργο του ” El  Greco “… Η βόλτα μας ολοκληρώθηκε στο πάρκο του χωριού κάνοντας πικ-νικ πλάι στο ποτάμι, κάτω από τα βαθύσκιωτα πλατάνια! Ο αέρας γέμισε χαρούμενες, παιδικές φωνές, ανάκατες με το κελάηδημα των πουλιών, το θρόισμα των φύλλων και τις ευωδίες… της άνοιξης!!! …Γιατί η Φύση είναι Τέχνη… & η Τέχνη υφαίνει, βιωματικά και αβίαστα…Παιδεία υψηλής αισθητικής! (Μ.Ε.)