Ένα γλυκό, γλυκό… μουσείο!

Σήμερα Τετάρτη 20/03/2024, οι μαθητές/τριες της Α τάξης του σχολείου μας ξεναγήθηκαν στο μοναδικό στην Ευρώπη Μουσείο Ζαχαροπλαστικής ”Κουμάκης” και παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα κατά τη διάρκεια του οποίου είχαν την ευκαιρία να γίνουν ζαχαροπλάστες για μια ημέρα! Αφού είδαν από κοντά τους χώρους του εργαστηρίου και τα μέσα που χρησιμοποιούν αρτοποιοί και ζαχαροπλάστες, διακόσμησαν cup cakes και έγραψαν με σοκολάτα το όνομά τους. Στη συνέχεια ακολούθησε παρουσίαση – συζήτηση γύρω από την καταλληλότητα των υλικών που χρησιμοποιούνται στη ζαχαροπλαστική. Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Κουμάκη και τους συνεργάτες του για την ενδιαφέρουσα ξενάγηση μας στο χώρο του Μουσείου Ζαχαροπλαστικής, τις πληροφορίες που μας έδωσαν, αλλά και για τις προτροπές του ίδιου προς τα παιδιά, για την αποφυγή χρωμάτων και ζαχαρόπαστας στα γλυκά που καταναλώνουν στην καθημερινότητά τους. Ας ακούσουμε τις εντυπώσεις των παιδιών: