Ενα μουσείο…διαφορετικό!

Σήμερα 26/2/2024 οι μαθητές της Β και Δ τάξης του σχολείου μας ξεναγήθηκαν στο μοναδικό στην Ευρώπη Μουσείο Ζαχαροπλαστικής ”Κουμάκης” και παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα κατά τη διάρκεια του οποίου είχαν την ευκαιρία να γίνουν ζαχαροπλάστες για μια ημέρα!

Αφού είδαν από κοντά τους χώρους του εργαστηρίου και τα εργαλεία που χρησιμοποίουν αρτοποιοί και ζαχαροπλάστες, διακόσμησαν cup cakes, έγραψαν με σοκολάτα το όνομά τους και στη συνέχεια ακολούθησε διαδραστική παρουσίαση κατά την οποία:

-αναγνώρισαν υλικά και μιλησαν για τη διατροφική τους αξία,

-δόθηκαν διατροφικές συμβουλές για την ορθή και με μέτρο κατανάλωση των γλυκών ,

-συζήτησαν για το ελαιόλαδο ,το πετιμέζι ,το μέλι , και φυσικά για τα βότανα του τόπου μας

-μελέτησαν τον κύκλο του ψωμιού και

-είδαν τα εντυπωσιακά εκθέματα του μουσείου και έμαθαν την ιστορία τους μέσα από ενδιαφέρουσες ιστορίες και εκπλήξεις!

Στο τέλος του προγράμματος τα παιδιά πήραν το καπελάκι και το γλυκάκι που στόλισαν ενθουσιασμένα κι ανυπόμονα να το δοκιμάσουν.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Κουμάκη και τους συνεργάτες του για την ενδιαφέρουσα ξενάγηση μας στο χώρο του μουσείου ζαχαροπλαστικής, τις πληροφορίες που μας έδωσαν αλλά και για τις προτροπές του ίδιου προς τα παιδιά για την αποφυγή χρώματων και ζαχαρόπαστας στα γλυκά και τόσα άλλα…

Ηταν ένα γλυκό, εκπαιδευτικό και δημιουργικό πρόγραμμα που σίγουρα θα μας μείνει αξέχαστο! (Δ.Κ.)