«Η ασφάλεια μου δικαίωμα μου»

Το πρόγραμμα αγωγής υγείας με τίτλο «Η ασφάλεια μου δικαίωμα μου» πραγματοποιήθηκε σήμερα Δευτέρα 12-02-2024, στο σχολείο μας από επαγγελματίες της 1ης ΤΟΜΥ Ηρακλείου που υπάγεται στην 7η ΥΠΕ είναι εγκεκριμένο από το ΙΕΠ, το Υπουργείο Παιδείας και το Υπουργείο Υγείας. Υλοποιείται σε σχολεία πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης του Ηρακλείου από το 2019.
Σκοπός του προγράμματος είναι να ενημερώσει τους μαθητές και τις μαθήτριες σχετικά με το δικαίωμα τους να προφυλάσσουν την ιδιωτικότητα τους, ποιες είναι οι προσωπικές περιοχές του σώματος μας, πώς ξεχωρίζουμε τα καλά και τα κακά αγγίγματα, αλλά και πώς μπορούμε να προστατευθούμε, εάν κάποιος μας προσεγγίσει με ακατάλληλο τρόπο. Επίσης περιέχεται ενότητα σχετικά με την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου για τα παιδιά των μεγαλύτερων τάξεων. Ευχαριστούμε πολύ τις υπεύθυνες του Προγράμματος για την επιτυχημένη παρουσίαση. Τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τη δράση και συμμετείχαν με πολλές και ενδιαφέρουσες ερωτήσεις και παρατηρήσεις. (Μ.Ν.)