Η γνώση σώζει ζωές!

Εκπαιδευτικοί αλλά και η σχολική νοσηλεύτρια του σχολείου μας παρακολούθησαν σήμερα Σάββατο 4/11/2023 το 1ο Πολυθεματικό Συνέδριο του Ιατρικού συλλόγου Ηρακλείου στο ξενοδοχείο Aquila Atlantis Hotel. Το συνέδριο ονομάστηκε «ΣΙΜΑ» λόγω της πρώτης ανευρεθείσας επιγραφής με αναφορά σε ιατρό της Μινωικής εποχής, σε πιθάρι της Φαιστού τον 17ο αιώνα π.Χ.

Οι συμμετέχοντες παρακολούθησαν αρχικά σε θεωρητικό επίπεδο τον τρόπο αντιμετώπισης περιστατικών ανακοπής με την τεχνική  Καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης ΠΑΙΔΩΝ (BPLS) και περιστατικών πνιγμονής με χρήση ελιγμού Heimlich. Στη συνέχεια με την καθογήγηση ιατρών προχώρησαν και σε πρακτική εφαρμογή όσων έμαθαν.

Η γνώση των παραπάνω τεχνικών, για την πρώτη αντιμετώπιση έκτακτων περιστατικών, είναι απαραίτητη για το σχολικό περιβάλλον καθώς κάθε λεπτό μετράει!!

Ευχαριστούμε θερμά τον Ιατρικό σύλλογο Ηρακλείου για τη εξαιρετική διοργάνωση και την πρόσκληση κι ελπίζουμε στο μέλλον να ακολουθήσουν κι άλλες παρόμοιες δράσεις. (Δ.Κ.)