Η Γ Τάξη βροντοφωνάζει ξανά …”ΟΧΙ”!

Μια πολύ ξεχωριστή γιορτή διοργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί της Γ τάξης του σχολείου μας με αφορμή την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου του 1940. Οι μαθητές/τριες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, παρουσιάζοντας το χρονικό των γεγονότων που οδήγησαν στο “ΟΧΙ” και στη μεγάλη νίκη κατά των Ιταλών. Μέσα από τη δραματοποίηση χαρακτηριστικών ιστορικών στιγμών της περιόδου, τα τραγούδια της εποχής και την αξιοποίηση του πλούσιου αρχειακού υλικού, που με πολύ μεράκι εντόπισαν οι δασκάλες τους, μπορέσαμε να γνωρίσουμε, να μάθουμε και να νιώσουμε, κι εμείς ως κοινό, πολλά από αυτά τα στοιχεία που συνέθεσαν το έπος του ’40. Η συγκίνηση ήταν διάχυτη στην αίθουσα εκδηλώσεων και για τον επιπλέον λόγο ότι τα μηνύματα που μας έδωσαν οι μικροί/ες μας μαθητές/τριες είναι σήμερα περισσότερο επίκαιρα από ποτέ, καθώς πολύ κοντά στη “γειτονιά” μας διεξάγονται πόλεμοι με πολλά αθώα θύματα.

Ένα μεγάλο “Μπράβο” σε όλους όσοι συνέβαλαν στην πολύ ωραία αυτή εκδήλωση. (Μ.Ν.)