Η Ε τάξη επισκέπτεται τα μνημεία της πόλης μας.

Την Παρασκευή 4 Ιουνίου, η Ε΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε μια εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη μας, με σκοπό να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες καλύτερα το ιστορικό της παρελθόν μέσω της επαφής τους με τα μνημεία της. Με αφορμή τις γνώσεις που απέκτησαν στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας (είχε προηγηθεί σχετική ενημέρωση και προετοιμασία της επίσκεψης στην τάξη), τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά πολλά από τα βενετικά μνημεία της πόλης τους (τείχη, προμαχώνες, πύλες), να ακούσουν πράγματα σχετικά με την αρχιτεκτονική τους και να κατανοήσουν τη σκοπιμότητα της οικοδόμησής τους σε μια συγκεκριμένη ιστορική περίοδο και συγκυρία. Πιστεύουμε ότι η συγκεκριμένη δράση, η οποία πλαισιώθηκε κι από άλλες δραστηριότητες στο πεδίο (λύση γρίφων, σταυρολέξων κ.α.) συνετέλεσε στο να γνωρίσουν καλύτερα οι μαθητές/τριες μας την ταυτότητα της πόλης στην οποία ζουν και δραστηριοποιούνται καθημερινά. Και μ’ αυτήν την έννοια μπορούμε ότι κρίνεται απόλυτα επιτυχημένη. (Ν.Μ.)