Στο μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά

Την Πέμπτη 14 Απριλίου οι μαθητές της Δ΄ τάξης έκαναν ένα ‘ταξίδι στο χρόνο’ ταξιδεύοντας στην αρχαία Ελλάδα για να γνωρίσουν από κοντά σπουδαίες εφευρέσεις των αρχαίων Ελλήνων.

Στο ενετικό μεγαρο Ιττάρ, οι μαθητές μας είχαν την μοναδική ευκαιρία να εξερευνήσουν την έκθεση «Αρχαία Ελλάδα-Οι Απαρχές των Τεχνολογιών»,του μουσείου Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά, η οποία περιλαμβάνει 55 επιλεγμένα εκθέματα – ομοιώματα εφευρέσεων, πλήρως λειτουργικά. Από την υπηρέτρια – ρομπότ του Φίλωνος μέχρι τον πρώτο κινηματογράφο του Ήρωνος και από το υδραυλικό ρολόι του Κτησιβίου μέχρι το Μηχανισμό των Αντικυθήρων σκοπός της επίσκεψης μας στο μουσείο ήταν να αντιληφθούν οι μαθητές ότι η αρχαιοελληνική τεχνολογία λίγο πριν το τέλος του αρχαιοελληνικού κόσμου ήταν συγκλονιστικά όμοια με τις απαρχές της νεωτερικής τεχνολογίας μας.