Η Γ τάξη σ’ ένα… ιδιαίτερο μουσείο.

Στο Μουσείο της Ιατρικής σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης: Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τη γνωριμία με το ανθρώπινο σώμα. Στο Εργαστήριο μικρού ερευνητή-Γνώρισε το σώμα σου, μετά από μια σύντομη εισαγωγή με πολύ βασικές πληροφορίες για το ανθρώπινο σώμα , κατάλληλες για την ηλικία των μαθητών μας, είδαμε τα βασικά μέρη του σώματος στο πρόπλασμα με εμψυχώτρια από το εργαστήριο Ανατομίας της Ιατρικής σχολής. Μετά από συνοπτική ξενάγηση στο Μουσείο, μάθαμε για την ιστορία και τη σημασία των φαρμακευτικών – αρωματικών φυτών στην ιατρική επιστήμη. Οι μαθητές μας εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματα του Μουσείου,όπως είναι το Ιατροσόφιο, το οποίο διασώζει στοιχεία εμπειρικής ιατρικής – θεραπευτικής της Τουρκοκρατίας, συσκευή Πνευμοθώρακα, Ακτινολογικό μηχάνημα κ.α. Γυρίσαμε πίσω τον χρόνο και φτάσαμε μέχρι την Μινωική Ιατρική και τη θεά των όφεων. Ένας πίνακας του Λεονάρντο Ντα Βίντσι, σε μια από τις παραπάνω φωτογραφίες , αποδεικνύει τη μοναδική συνάφεια των εικαστικών τεχνών με την Ανατομία. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με το σχέδιο του ζωγράφου, όπου μια ανδρική φιγούρα είναι τοποθετημένη σε δύο θέσεις σε ένα τετράγωνο και έναν κύκλο και όλα τα μέλη του σώματος παρουσιάζουν ανάλογη σχέση μεταξύ τους. Όπως προκύπτει από τις παρατηρήσεις του Ντα Βίντσι, το ύψος του ανθρώπου ισούται με 24 παλάμες και στη συνέχεια είναι ίσο με το μήκος των χεριών του σε ανάταση. Στις προθήκες του Μουσείου υπήρχαν πολλά παλιά χειρουργικά εργαλεία τα οποία παρατήρησαν τα παιδιά με ενδιαφέρον.Η εκπαιδευτική επίσκεψη έκλεισε με την αξιολόγηση της πολύπλευρης δράσης του Μουσείου από τους μαθητές μας, του οποίου ο χαρακτήρας είναι εκπαιδευτικός, διδακτικός και ψυχαγωγικός. (Δ. ΤΣ. – Α. Μ.)