Βράβευση του τμήματος Α2 στη σκυταλοδρομία ποίησης

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε πως οι μαθητές/τριες του Α2 τμήματος του σχολείου μας κατάφεραν να βραβευτούν στη σκυταλοδρομία ποίησης, ανάμεσα σε 200 περίπου συμμετοχές, και σε περίπου 360 παιδιά που έλαβαν μέρος.
Όσο κι αν φαινόταν δύσκολο το εγχείρημα, τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με χαρά και πέρασαν όμορφα!
Αναζήτησαν και διάβασαν ποιητικά έργα και στο τέλος δημιούργησαν το ποίημα με τίτλο « Για τα παιδιά».
Ευχόμαστε θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά !!!
Η συμμετοχή τους αυτή να είναι το έναυσμα ώστε να απολαμβάνουν τη μαγεία της ποίησης σε όλη τους τη ζωή και να έχουν πάντα επιτυχίες!! (Μ. Α.)

Παραθέτουμε τον σύνδεσμο με το σχετικό άρθρο της εφημερίδας «Πατρίς» και το ποίημά μας, που βραβεύτηκε.

Για τα παιδιά

Όλου του κόσμου τα παιδιά
είναι σαν τα μικρά πουλιά,
που όλο πεταρίζουν,
τραγούδι μας χαρίζουν.

Τα μάτια έχουν καθαρά,
αγάπη μέσα στην καρδιά
και φέρνουνε την Άνοιξη
μες στο βαρύ χειμώνα!

Σαν το τρεχούμενο νερό
ακούγονται οι φωνές τους
και άπλετο χαρίζουν φως
με τις γλυκές ματιές τους.

Στον τόπο που είναι σκοτεινός
τη λάμψη θα σκορπίσουν
σαν το φεγγάρι το λαμπρό
το γέλιο σαν αρχίσουν!