ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΝΩΡΙΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!

Μουσικοκινητικά παιχνίδια γνωριμίας με την Πράξη Τέχνης “Ίμερος” και την Μαρία Καλογεράκη είχαν την ευκαιρία να παίξουν τα παιδιά της Α΄ τάξης του σχολείου μας. Συγκεκριμένα πριν από λίγες μέρες οι πιο μικροί μαθητές μας με μουσική, ρυθμό, κίνηση, έπαιξαν ρυθμικά τραγούδια συνοδεία οργάνων της ορχήστρας του orff με θέμα τα ονόματά τους. Έπειτα γνώρισαν έναν παράξενο ζωγράφο που άφησε τα έργα του σε διάφορα σημεία μέσα στο σχολείο μας και με αυτό τον τρόπο περιηγήθηκαν σε όλο το σχολείο (οι πίνακες απεικόνιζαν απλές γραμμές που μπορούσαν και τα παιδιά να ζωγραφίσουν). Ακόμη τα παιδιά πήραν μέρος σε ένα μουσικό ταξίδι με θέμα την προγραφή, τι συμβαίνει όταν αυτοί οι πίνακες ζωντανεύουν, περπατούν και βγάζουν ήχους.  Γνώρισαν και τις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου όπου κάθε μία είχε κάτι να τους χαρίσει, έναν θησαυρό που θα τον έχουν μαζί τους αυτά τα έξι χρόνια που θα παραμείνουν στο σχολείο. Η όλη δράση εμπλουτίστηκε με:

• μουσικοκινητικό παιχνίδι παρέα με τα «εχτάκια» και φολκλόρ χορό όπου πήρε μέρος όλο το σχολείο.
  • με το μοίρασμα κάδων ανακύκλωσης (μας δόθηκαν από το τοπικό δημοτικό διαμέρισμα) σε όλες τις τάξεις, με στόχο να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές μας σε θέματα που σχετίζονται με την προστασία του περιβάλλοντος.