Η Γ΄ ΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΚΝΩΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Την Παγκόσμια ημέρα μνημείων (18η Απριλίου) διάλεξε η Γ΄ τάξη του σχολείου μας για να επισκεφτεί τον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσού, ένα από τα πιο σημαντικά αξιοθέατα όχι μόνο της Κρήτης αλλά και του κόσμου. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στο παρελθόν, 4.000 χρόνια πίσω, με οδηγό την εξαιρετική ξεναγό, κυρία Μαρία Λαγουδιανάκη. Τα παιδιά συνεργάστηκαν αρμονικά, “έγιναν” Μινωίτες, πρόσφεραν δώρα στη θεά, τη Μεγάλη Μητέρα και δραματοποίησαν τον μύθο του Μινώταυρου. Γνώρισαν και θαύμασαν το πιο εντυπωσιακό από τα μινωικά ανάκτορα. Στη συνέχεια, θαύμασαν τα εξαιρετικής τέχνης ευρήματα από το ανάκτορο και τα πρωτότυπα των τοιχογραφιών στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, όπου φυλάσσονται.  (Δ. ΤΣ.)