Ταξίδι στο χρόνο…

Σήμερα Τετάρτη 13 Μαρτίου, με αφορμή την ενότητα “Μες στο μουσείο” από το βιβλίο της Γλώσσας, οι μαθητές της Β τάξης δημιούργησαν ένα μικρό λαογραφικό μουσείο στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας.

Τα παιδιά έφεραν από το σπίτι τους παλιά αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν οι πρόγονοί τους σε αλλοτινούς καιρούς, τα τοποθέτησαν σε φανταστικές προθήκες(θρανία ), έγραψαν ταμπελάκια και κάλεσαν τους μαθητές όλων των τάξεων να τα δουν και να μάθουν για τη χρήση τους κάνοντας ένα ταξίδι στο παρελθόν.

Οι μικροί μαθητές-λαογράφοι έχοντας κάνει πρώτα συζήτηση για το καθένα από τα αντικείμενα και τη χρήση του, έδιναν οι ίδιοι πληροφορίες στους επισκέπτες του μουσείου και απαντούσαν στις απορίες τους.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την υπευθυνότητα που επέδειξαν! (Δ.Κ.)