Η Δ τάξη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Αλικαρνασσού.

Την Πέμπτη 6-4-2023, η  Δ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Ηρακλείου, για εμπλουτισμό των γνώσεων που αποκτήθηκαν στο Εργαστήριο Δεξιοτήτων.

Οι υπεύθυνοι του Πάρκου βοήθησαν τους μαθητές να αναγνωρίζουν σήματα και να τηρούν κανόνες απαραίτητους για την ασφαλή κυκλοφορία τους στους δρόμους,  έχοντας τον ρόλο των πεζών ή των οδηγών ποδηλάτων. Βιωματικά αντιλήφθηκαν την αναγκαιότητα της χρήσης ζώνης ασφαλείας στο αυτοκίνητο και φορώντας ειδικά γυαλιά βίωσαν την δυσκολία σωστού προσανατολισμού ενός ατόμου που έχει καταναλώσει αλκοόλ.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με παιχνίδια μνήμης, αφής αλλά και με συζήτηση, όπου οι μαθητές μας έδειξαν πως πράγματι υιοθέτησαν θετικά πρότυπα κυκλοφοριακής κουλτούρας και ευαισθητοποιήθηκαν στην ορθή απόκτηση οδικής συμπεριφοράς.

(Μ.Α.)