Μια σαλάτα, μα τι σαλάτα!

Την ευκαιρία να δοκιμάσουν μια ωραία σαλάτα φτιαγμένη από αγνά υλικά, είχαν οι μαθητές του σχολείου μας  σήμερα Πέμπτη 06-06-2019. Η όλη δράση ήταν ενταγμένη στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος που εφαρμόζουμε από την αρχή της σχολικής χρονιάς και το οποίο μας τροφοδοτεί ανά διαστήματα με φρούτα, γάλα και λαχανικά.  Τα ρεβίθια, το πλιγούρι, τα αγγουράκια, τα καρότα, και βέβαια το αγνό κρητικό ελαιόλαδο, ήταν μερικά από τα υλικά που με μαεστρία ετοίμασαν σε μια γευστική και πρωτότυπη σαλάτα οι σεφ γνωστής εταιρείας του χώρου εστίασης. Τα παιδιά ενημερώθηκαν για την διατροφική αξία των ντόπιων προϊόντων και τους εναλλακτικούς τρόπους που αυτά μπορούν να αξιοποιηθούν. Τέλος, αφού εξέφρασαν τις εμπειρίες και τις απορίες τους, δοκίμασαν τη σαλάτα των σεφ ( Κ. Δέσποινα και Κ. Βαγγέλη), τους οποίους και ευχαριστούμε πολύ. (Ν.Μ.)