ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ενημερώνουμε τους γονείς που έχουν παιδιά για εγγραφή στην Α΄τάξη του Δημοτικού Σχολείου ότι οι εγγραφές για το σχολικό έτος 2017-18 αρχίζουν στις 2 και λήγουν στις 19 Μαΐου 2017.

Δικαίωμα εγγραφής έχουν τα παιδιά που γεννήθηκαν από 1/1/2011 μέχρι 31/12/2011.

Δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι τα εξής:

α. Πιστοποιητικό γέννησης. (Αναζητείται αυτεπάγγελτα από τους Διευθυντές  των Δημοσίων Δημοτικών μέσω του Πληροφορικού Συστήματος ?My school.?του ΥΠΕΘ Φ.6/498/57863/Δ1/06-04-2016).

β.Βιβλιάριο υγείας του μαθητή  στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα απαραίτητα εμβόλια.

γ. Ατομικό Δελτίο Υγείας του μαθητή (δίδεται  από το σχολείο και συμπληρώνεται από γιατρό).

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο  φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΔΕΥΑΗ).

ε. Βεβαίωση φοίτησης  νηπιαγωγείου.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται καθημερινά στο γραφείο του Δ/ντή  του Σχολείου.

Οριοθέτηση 14ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου

Σας γνωρίζουμε  ότι το σχολείο μας εξυπηρετεί την περιοχή που περιλαμβάνεται μεταξύ των οδών Γράμμου (δυτικό όριο), παραλιακής λεωφόρου (Βόρειο σύνορο: Στ. Λέρα, Αιγαίου, Μετεώρων) Δημοσθένους (Ανατολικό όριο), Οδυσσέως, Δημοσθένους, Δρήρου,  Κατεχάκη,  Δαβάκη και Πέλλης (Βόρεια σύνορα).

Ειδικότερα οι οδοί που εμπεριέχονται στην παραπάνω περιοχή είναι:

Αγίας Λαύρας όλη, Αιγαίου όλη, Αργυροκάστρου 1-15  και 2-18, Βίτσι από 2-50 και 1-45, Γράμμου  οι μονοί από 1-23, Δαβάκη οι μονοί αριθμοί, Δημοσθένους όλη, Δρήρου όλη, Ζάκρου όλη, Ηπείρου όλη, Θεοδωράκη όλη, Θουκιδίδου οι ζυγοί   από 2-24, Ικάρου από 66-144 και από 5-87, Κατεχάκη από 1-27 και 2-28, Κέρκυρας όλη, Κορυτσάς από 1-7 και 2-12, Λυκάστου από 2-18 και 1-15, Λύκτου όλη, Νάξου  όλη, Νηρέως από 1-13 και 2-24, Νισύρου όλη, Οδυσσέως από 1-39 και 2-30, Πέλλης οι ζυγοί αριθμοί, Ποσειδώνος όλη, Σαλαμίνος (πάροδος Ικάρου), Σινά από 2-18, Σουλίου όλη, Στεργίου Σπανάκη όλη, Στ. Λέρα  όλη, Φλωρίνης από 1-15 και 2-20, Χειμάρας από 1-11 και 2-14

Οι γονείς πάνε... σχολείο!

Ηλεκτρισμό προκάλεσε στη σκέψη των μαθητών της Ε΄ Δημοτικού του σχολείου μας, η επίσκεψη της κας Χατζάκη Χρυσούλας, με την ιδιότητα της καθηγήτριας φυσικής.

Στο πλαίσιο της φιλοξενίας γονιών μαθητών μας καθόλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, η κα Χατζάκη, δημιουργώντας συνθήκες εργαστηρίου, μύησε τα παιδιά στην έννοια και τα φαινόμενα του ?Ηλεκτρισμού?.

Μέσα από μια σειρά πειραμάτων και πειραματισμών με ομαδική δουλειά, ?ηλέκτρισε? την ατμόσφαιρα, συνδέοντας την επιστήμη με την καθημερινή ζωή και τις ?ηλεκτρισμένες? σχέσεις των ανθρώπων.

Ήταν εξαιρετική και την ευχαριστούμε πολύ, όπως και όλους τους γονείς που προηγήθηκαν: Ανδρεαδάκη Αικατερίνη (Πεπτικό Σύστημα), Καγκαουδάκη Εμμανουήλ (Φυσική ? θερμότητα) και Μπιτσάκου Μαρία (Δικαιώματα και Υποχρεώσεις).

Η δράση, ?Οι γονείς πάνε... σχολείο?, συνεχίζεται!

DSC00653 αDSC00651 αDSC00646 αDSC00643 αDSC00644 α